کد خبر : ۲۲۰۹۶۹ تاریخ خبر: ۱۳۹۵/۰۴/۱۹ ساعت ۱۷:۴۶

رئیس هیات مدیره نظام صنفی کشاورزان دزفول:
70 درصد محصول هندوانه دزفول بر اثر تنش آب وهوایی از بین رفت

رئیس هیات مدیره نظام صنفی کشاورزان دزفول گفت:بر اثر تنش های آب و هوایی 70 درصد محصول هندوانه دزفول دچار آفت شده و از بین رفت.

 70 درصد محصول هندوانه دزفول بر اثر تنش آب وهوایی از بین رفت

به گزارش شبکه خبری دز (دز ان ان ) بهمن دریکوندی روز شنبه به ایرنا افزود:در سال زراعی جاری حدود 500 هکتار از زمین های کشاورزی دزفول زیرکشت هندوانه رفت که به دلیل تنش آب وهوایی و سرد و گرم شدن ناگهانی هوا در برخی روزها ، محصول هندوانه دچار آفت شده با کاهش بسیار زیاد عملکرد مواجه شده است.
وی افزود:کشت محصول هندوانه در زمین های کشاورزی از نیمه دی ماه پارسال آغاز و تا اوایل بهمن ماه ادامه داشت ولی به دلیل تنش آب و هوایی مزارع هندوانه دچار آفت شده و بیش از 70 درصد از محصول از بین رفت.
رئیس هیات مدیره نظام صنفی کشاورزان دزفول زمان برداشت محصول هندوانه را اردیبهشت و خرداد ماه عنوان کرد گفت:به دلیل خسارت وارده به مزارع ناشی از آفت زدگی محصول هندوانه قابل برداشت نیست.
وی خسارت وارده به کشاورزان دزفول ناشی از آفت زدگی مزارع هندوانه را سنگین توصیف کرد و افزود: برخی مزارع هندوانه تا 100 درصد دچار خسارت شده اند.
وی اظهار کرد:سال گذشته حدود 70 هکتار از اراضی کشاورزی دزفول به کشت هندوانه پلاستیکی اختصاص یافت این درحالی است که در سال پیش از آن این محصول در سطح بیش از 600 هکتار کشت شد.
دریکوندی دلیل عدم رغبت کشاورزان به کشت هندوانه در دزفول را عملکرد پایین و آفت زدگی به دلیل تنش های آب وهوایی دانست و گفت:در حال حاضر نیز شرایط برای کشت هندوانه در دزفول مهیاست ولی کشاورزان به دلیل شرایط پیش آمده و ضرر و زیان وارده رغبتی به کشت ندارند.
وی در ادامه با انتقاد از صندوق بیمه محصولات کشاورزی گفت:به دلیل حمایت نکردن بیمه و پرداخت نشدن خسارت در زمان مقرر از سوی بیمه ،کشاورزان دزفول تمایل به بیمه محصولات از جمله مزارع هندوانه را ندارند و سالانه با خسارت بسیاری مواجه می شوند.
دریکوندی همچنین گفت:پیگیری برای پرداخت بخشی از خسارت وارده به کشاورزان هندوانه کار دزفول از سوی بیمه محصولات کشاورزی در حال انجام است.
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی کشاورزان دزفول در سال زراعی جاری به دلیل سیل ناشی از طغیان رودخانه دز در فروردین ماه امسال متحمل خسارت سنگین شدند که تاکنون خسارت وارده به آنان جبران نشده است.
دزفول با 90 هزار هکتار زمین کشاورزی قابل کشت سالانه حدود 2 میلیون تن محصول تولید می کند.

برچسب ها: هندوانه بهمن دریکوندی رئیس هیات مدیره نظام صنفی کشاورزان دزفول